İleri Görüntüleme Laboratuvarı


Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM-Quanta FEG 250)
Randevu al
Quanta FEG 250 taramalı elektron mikroskobu (SEM), üç modlu (yüksek vakum, düşük vakum ve ESEM) olarak çok yönlü analiz için yüksek performanslı sağlamaktadır. Quanta FEG 250 SEM sistemi, enerji dağılımlı spektrometre, dalga boyu dağılımlı X-Işınları spektroskopisi ve elektron geri yansıması kırınımı gibi analitik sistemler ile donatılmıştır. Buna ek olarak, alan emisyon tabancası (FEG) sistemleri, parlak alanlı ve karanlık alanlı örnek görüntüleme için bir S / TEM dedektörü içerir. (Analiz için maksimum numune boyutları: Dörtgen kesitli numuneler için 30x30 mm ve yuvarlak kesitli numuneler için maksimum çap değeri 30 mm. Biyolojik örnekler sabitlenmiş olmalı)

3D Optik Mikroskobu (Bruker-Contour GT)
Randevu al
3D Optik Profilometre, melzemenin yüzey topografisini hassas şekilde belirlemek için tasarılanmış yeni bir ARGE standardı oluşturmada kullanılmaktadır. Hasas pürüzlülük, 2D / 3D ölçüm özellikleri, yüksek çözünürlüklü görüntüleme ve endüstrinin en gelişmiş arayüzü ile sistem kompleks yüzeylerde bile yüksek performans göstermektedir. Bu cihazda opaklık değeri %0.05 - %100 aralığında olan numunelerin analizi yapılmaktadır. 

Parçacık Görüntüleme ve Hız Ölçüm Sistemi (PIV- Particle Image Velocimetry) 
Randevu al
PIV sistemi, temel akışkanlar dinamiği konusundaki araştırmalardan, ürün geliştirme ve optimizasyon çalışmalarına kadar birçok alanda iç ve dış akış incelemelerinde kullanılmaktadır. Rüzgar tüneli, su tüneli, taşıt aerodinamiği vb. iç ve dış akış uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. PIV temassız (non-intrusive) bir teknik olup akışı takip eden mikron ölçeğinde küçük parçacıkların hızlarını ölçmektedir.   Mikroskopik akışlardan, süpersonik akışlara kadar her türlü hız alanına uygulanabilen PIV sistemleri ile: ·         Anlık vektörel hız haritası ·         Akış çizgileri (Streamline) ·         Girdaplılık (Vorticity) ·         İstatistik ve türbülans ölçümleri ·         Zaman çözünürlüklü ölçümler yapılabilir.   Esnek grid (ağ) tasarımı ile sonuçlar Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) ile benzerlik gösterir.