Haberler

YÜTAM'da Bayrak Değişimi

06 Eylül 2022Üniversitemiz Yüksek Teknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (YÜTAM) Müdürlüğü görevini yürüten Fen Fakültemiz Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güven TURGUT, düzenlenen törenle görevini Mühendislik ve Mimarlık Fakültemiz Öğretim Üyesi Doç. Dr. Onur ÇOMAKLI'ya devretti.


YÜTAM Danışma Kurulu Toplantısı Düzenlendi

28 Ocak 2022Merkezimizin Danışma Kurulu Üyeleri, Rektörümüz Prof. Dr. Bülent Çakmak başkanlığında bir araya geldi. Yıllara göre YÜTAM’ın gelişiminin, yürütülen faaliyetlerin, bilimsel başarıların ve üniversite-sanayi iş birliklerinin ele alındığı toplantıda ayrıca özel sektörün üretim faaliyetlerine ve bölgesel kalkınmaya yönelik Ar-Ge çalışmalarının hızlandırılmasına yönelik kararlar alındı.


TÜMSİAD İşbirliği Protokolü

14 Haziran 2019Bölge ve ülke sanayisinin ihtiyaç duyduğu akademik ve bilimsel desteği kendine şiar edinen üniversitemiz, işbirliklerine bir yenisini daha ekledi.
Erzurum Teknik Üniversitesi ile Erzurum Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği(TÜMSİAD) arasında üniversite– sanayi işbirliğini güçlendirebilmek adına ETÜ – TÜMSİAD işbirliği protokolü İmzalandı.
03.04.2019 Çarşamba günü Erzurum Teknik Üniversitesi Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜTAM) binasında gerçekleşen imza törenine Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, YÜTAM Müdürü Doç. Dr. Serkan Örtücü,Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği Erzurum Şube Başkanı İbrahim Gözütok, yönetim kurulu üyeleri ve firma temsilcileri katıldı.
Hastaya özel implant uygulamalarında kullanılan son teknoloji ürünü olan seçici lazer ergitme (SLE) cihazı ile dünyada dört adet olan ve ülkemizde yalnızca Erzurum Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan PIV cihazının bulunduğu  “Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi” (YÜTAM) gezisinin ardından söz konusu işbirliği protokolü imzalandı.
İmzalanan protokol kapsamında, Erzurum Teknik Üniversitesi ve Erzurum TÜMSİAD yönetiminin üniversite ile sanayi arasında kurulacak işbirliklerin birlikte ele alınması, karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmesi, sanayicilerin yapacağı Ar-Ge ve ürün geliştirme çalışmalarında ve yenilikçi ürün ortaya konulmasında üniversitenin bilgi birikiminden yararlanmasını tesis etmek maksadıyla taraflar arasında iletişimin ve bölge ekonomisini geliştirecek işbirliklerinin sağlanması amaçlanıyor.


Aselsan Mühendislik Grup Başkanı Birol Erentürk’ten YÜTAM Ziyareti

26 Nisan 201926 Nisan Cuma günü Erzurum Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi konferans salonunda “Aselsan’da AR-GE ve İnovasyon: Mühendislik Uygulamaları” adlı konferansını verecek olan Aselsan MGEO Mühendislik Grup Başkanı Birol Erentürk, Rektörümüz Prof. Dr. Bülent Çakmak eşliğinde Üniversitemiz bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezini (YÜTAM) ziyaret ederek laboratuvarları gezdi.


Rektörümüz Öğrencileri İle Temiz Oda'da Buluştu

24 Nisan 2019Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, öğrencileri ile Temiz Oda’da buluştu.

ETÜ bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezi’nde bulunan 1000 sınıfı Temiz Oda’da gerçekleşen buluşmada Rektörümüz Prof. Dr. Bülent Çakmak öğrencilerine ortam havasındaki partikül yoğunluğunun kontrol edilebildiği ve bu partiküllerin, mikropların ve diğer istenilmeyen parametrelerin oda içerisine girişini, üremesini ve saklanmalarını en aza indirecek şekilde inşa edilen ayrıca sıcaklık, nem ve basınç parametrelerinin de kontrol edilebildiği yapılar olan Temiz Odaların oluşturulabilmesi için gereken malzemeler, Temiz Oda sınıf derecelerinin belirlenmesindeki şartlar ve bu ortamda üretilen malzemeler (lazer, güneş pili, dedektör vb.) hakkında bilgiler verdi.


TOPLAM : 5