Haberler

TÜMSİAD İşbirliği Protokolü

14 Haziran 2019Bölge ve ülke sanayisinin ihtiyaç duyduğu akademik ve bilimsel desteği kendine şiar edinen üniversitemiz, işbirliklerine bir yenisini daha ekledi.
Erzurum Teknik Üniversitesi ile Erzurum Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği(TÜMSİAD) arasında üniversite– sanayi işbirliğini güçlendirebilmek adına ETÜ – TÜMSİAD işbirliği protokolü İmzalandı.
03.04.2019 Çarşamba günü Erzurum Teknik Üniversitesi Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (YÜTAM) binasında gerçekleşen imza törenine Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, YÜTAM Müdürü Doç. Dr. Serkan Örtücü,Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği Erzurum Şube Başkanı İbrahim Gözütok, yönetim kurulu üyeleri ve firma temsilcileri katıldı.
Hastaya özel implant uygulamalarında kullanılan son teknoloji ürünü olan seçici lazer ergitme (SLE) cihazı ile dünyada dört adet olan ve ülkemizde yalnızca Erzurum Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan PIV cihazının bulunduğu  “Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi” (YÜTAM) gezisinin ardından söz konusu işbirliği protokolü imzalandı.
İmzalanan protokol kapsamında, Erzurum Teknik Üniversitesi ve Erzurum TÜMSİAD yönetiminin üniversite ile sanayi arasında kurulacak işbirliklerin birlikte ele alınması, karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik öneriler geliştirilmesi, sanayicilerin yapacağı Ar-Ge ve ürün geliştirme çalışmalarında ve yenilikçi ürün ortaya konulmasında üniversitenin bilgi birikiminden yararlanmasını tesis etmek maksadıyla taraflar arasında iletişimin ve bölge ekonomisini geliştirecek işbirliklerinin sağlanması amaçlanıyor.


Aselsan Mühendislik Grup Başkanı Birol Erentürk’ten YÜTAM Ziyareti

26 Nisan 201926 Nisan Cuma günü Erzurum Teknik Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi konferans salonunda “Aselsan’da AR-GE ve İnovasyon: Mühendislik Uygulamaları” adlı konferansını verecek olan Aselsan MGEO Mühendislik Grup Başkanı Birol Erentürk, Rektörümüz Prof. Dr. Bülent Çakmak eşliğinde Üniversitemiz bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezini (YÜTAM) ziyaret ederek laboratuvarları gezdi.


Rektörümüz Öğrencileri İle Temiz Oda'da Buluştu

24 Nisan 2019Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, öğrencileri ile Temiz Oda’da buluştu.

ETÜ bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezi’nde bulunan 1000 sınıfı Temiz Oda’da gerçekleşen buluşmada Rektörümüz Prof. Dr. Bülent Çakmak öğrencilerine ortam havasındaki partikül yoğunluğunun kontrol edilebildiği ve bu partiküllerin, mikropların ve diğer istenilmeyen parametrelerin oda içerisine girişini, üremesini ve saklanmalarını en aza indirecek şekilde inşa edilen ayrıca sıcaklık, nem ve basınç parametrelerinin de kontrol edilebildiği yapılar olan Temiz Odaların oluşturulabilmesi için gereken malzemeler, Temiz Oda sınıf derecelerinin belirlenmesindeki şartlar ve bu ortamda üretilen malzemeler (lazer, güneş pili, dedektör vb.) hakkında bilgiler verdi.


YÜTAM Müdürlüğüne Doç. Dr. Serkan Örtücü Atandı

04 Şubat 2019Erzurum Teknik Üniversitesi YÜTAM “Yüksek Teknoloji ve Araştırma Merkezi” Müdürlüğüne ETÜ Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Serkan Örtücü atandı.

04.02.2019 Pazartesi günü YÜTAM binasında gerçekleştirilen devir teslim programına ETÜ Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrfan Kaymaz, ETÜ Genel Sekreteri Doç. Dr. Tuba Yetim ve ETÜ Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Fatih Yetim’in yanı sıra çok sayıda akademik ve idari personel katıldı.

Devir teslim programında bir konuşma yapan Prof. Dr. Ali Fatih Yetim, “Merkez müdürlüğüne başladığım günden bu yana ekibimizle birlikte gerek fiziksel altyapımızı gerekse cihaz altyapımızı oluşturma adına büyük işler başardık. Bundan sonraki süreçte Doç. Dr. Serkan Örtücü’nün gayretleriyle YÜTAM’ın daha iyi yerlere geleceğine olan inancım tamdır.” ifadelerini kullandı.

Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Çakmak ise konuşmalarında “Yüksek Teknoloji ve Araştırma Merkezini bizim Teknik Üniversite misyonumuzun bir yansıması olarak görmek lazım. 2014 yılından beri merkez müdürlüğünü ifa eden Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Dekanımız Prof. Dr. Ali Fatih Yetim’in gayretleriyle kurulduğu günden bugüne kadarki gelişimini YÜTAM’ın tamamlanan birinci fazı olarak görüyoruz. Bugünden itibaren Merkez Müdürlüğüne atanan Doç. Dr. Serkan Örtücü ile YÜTAM’ın ikinci fazını başlatıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca ETÜ Rektörü Prof. Dr. Çakmak, “YÜTAM ve Atatürk Üniversitesi DAYTAM (Doğu Anadolu Yüksek Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi) ile ortak bir Ar-Ge Portalı oluşturuyoruz. Türkiye’de bir ilk olma özelliğini taşıyacak olan söz konusu portal Atatürk Üniversitesiyle başlayıp sonrasında Doğu Anadolu bölgesindeki tüm üniversitelerin araştırma merkezlerini ve merkezi laboratuvarlarını bünyesine dahil edecek bir interaktif sistem olacak. Bu anlamda YÜTAM’ın ikinci fazıyla beraber yeni merkez müdürümüz Doç. Dr. Serkan Örtücü’ye büyük sorumluluklar düşüyor. Ben ekibiyle birlikte ellerinden gelen gayreti göstereceğine inanıyor, kendilerine yeni görevinde başarılar diliyorum” ifadelerini sözlerine ekleyerek Prof. Dr. Ali Fatih Yetim’e hizmetlerinden ötürü plaket takdim etti. Erzurum Teknik Üniversitesi bünyesinde bulunan önemli araştırma merkezlerinden biri olan YÜTAM, özel ve kamu kuruluşlarının ve sanayinin araştırma, ürün geliştirme ve üretim aşamalarında ihtiyaç duydukları analiz, ölçüm ve üretim isteklerini, merkez bünyesinde bulunan iki adet 1000 sınıfı temiz oda (cleanroom) içerisinde fotonik ve güneş enerjisi teknolojileri ile 22 adet tam donanımlı araştırma laboratuvarlarında Biyomekanik - Biyomalzeme, Nano ve Mikro Akışkanlar Mekaniği, Organik LED Teknolojileri, Biyoteknoloji ve Sismik Araştırmalar alanlarında hizmet vermektedir.


TOPLAM : 4